Poznejte příběhy 9 známých osobností, které se učily doma

24. 4. 2023  |  Domácí vzdělávání

Emma Watsonová, Justin Bieber, Serena Williamsová, ale i česká Ester Ledecká. Všechny tyto osobnosti jsou důkazem toho, že domácí výuka nejenže děti nebrzdí, ale naopak často umožňuje jejich talenty ještě více rozvíjet.

758
čtení 7 minut

Obhájci veřejných škol mají na rodiče, kteří se rozhodli pro domácí vzdělávání svých dětí, spoustu stížností, například: „Nejsou to přece profesionální pedagogové.“ „Doma děti nemají pro učení vhodné podmínky.“ či „Dětem bude chybět kolektiv…“. Když na to ale přijde, na světě je mnoho velmi úspěšných a chytrých lidí, kteří se doma učili, a mnoho z nich dokonce tvrdí, že za jejich kariéru může alespoň zčásti právě možnost vzdělávat se individuálně.

Od slavných zpěváků a skladatelů, jako jsou Taylor Swift a Justin Bieber, až po profesionální herce a elitní sportovce, jako jsou Emma Watson a Serena Williams, mnoho tváří, které dnes vídáme v televizi, literatuře a bulváru, nenavštěvovalo tradiční školy. Zde si můžete přečíst příběhy devíti z nich.

1. Billie Eilish

Poté, co rodiče zjistili, že Billie má Tourettův syndrom a poruchu sluchu, která ovlivňuje její schopnost uchovávat informace, řekli si, že domácí vzdělávání bude nejlepší volbou. Billiein otec Patrick navíc chtěl svým dětem poskytnout dostatek svobody a času na to, aby se mohly věnovat tomu, co je baví nejvíc, tedy hudbě.

A výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Když bylo Billie čtrnáct let, vydala svůj debutový singl Ocean Eyes, který napsal a produkoval její bratr Finneas. Sláva přišla okamžitě.
 Nyní je Billie nejmladší umělkyní v historii Grammy, která vyhrála všechny čtyři obecné kategorie:
 Album roku, Nahrávka roku, Píseň roku a Nejlepší nový umělec.

„Jsem moc ráda, že jsem nešla do školy, protože kdybych šla, nikdy bych neměla takový život, jaký mám teď,“ říká sama zpěvačka.

2. Taylor Swift

Jedenáctinásobná držitelka ceny Grammy Taylor Swiftová se učila doma přibližně od svých čtrnácti let. Tehdy se totiž rozhodla jít si za svým snem stát se profesionální hudebnicí. A jak si jistě dovedete představit, na to potřebovala dostatek času a svobody. Učila se tedy doma a zároveň vystupovala v kavárnách, na veletrzích a festivalech, zatímco nahrávala své první album. Střední školu dokončila v sedmnácti letech.

„Moje domácí výuka byla skvělá zkušenost. Mám pocit, že jsem prožila nejlepší možný poslední rok střední školy,“ říká zpěvačka, která je dnes jednou z nejúspěšnějších žen v hudebním průmyslu. Během své profesionální kariéry byla nominována na více než 900 cen a více než 460 jich získala. V roce 2022 jí Newyorská univerzita (NYU) udělila čestný titul v oblasti výtvarného umění za to, že je jednou z „nejplodnějších a nejslavnějších umělkyň své doby“. Je také první a jedinou umělkyní, která za své sólové nahrávky třikrát získala cenu Grammy v kategorii Album roku.

3. Ryan Gosling

Ryan měl ve škole od začátku velké problémy s pozorností, byl navíc obětí šikany a pral se s ostatními dětmi. V důsledku toho ho několikrát ze školy vyloučili. Když mu bylo deset let, jeho matka se rozhodla, že ho bude učit doma.

Přestože Ryanova zkušenost s domácím vzděláváním trvala pouze rok, byla klíčová pro rozvoj samostatnosti a zlepšení jeho tvůrčích schopností. „Moje matka v tom byla tak dobrá, že se nakonec stala učitelkou. Mohl jsem ji požádat o pomoc, kdykoli jsem potřeboval,“ říká Gosling.

Dnes je jedním z nejslavnějších herců na světě. Byl nominován na více než 160 cen, včetně dvou Oscarů za nejlepší herecký výkon v hlavní roli a získal přes 37 ocenění.

4. Serena a Venus Williamsovy

Hvězdy tenisu Serenu a Venus Williamsovy začal učit doma jejich otec Richard, když bylo Venus devět a Sereně osm let. Chtěl, aby se mohly věnovat tomu, na co měly opravdové nadání: tenisu. A vyšlo to. Tato zkušenost pomohla sestrám zlepšit jejich tenisové dovednosti a poskytla jim dostatek času na trénink a soutěžení na mezinárodní a profesionální úrovni. V roce 2019 se například Venus stala desátou nejlépe placenou sportovkyní světa, když si vydělala 5,9 milionu dolarů.

5. Justin Bieber

Bieberovi bylo pouhých 13 let, když se stal nejslavnějším teenagerem na světě. Po uvedení svého prvního hitu One Time musel opustit státní základní školu v Kanadě a přestěhovat se do USA, aby mohl začít svou hudební kariéru.

Brzy se začal účastnit tiskových konferencí, festivalů a koncertů, zatímco tvořil další hudbu. To mu však nebránilo v tom, aby se věnoval i svým studijním cílům. Krátce poté, co vyšlo jeho debutové album My World, tedy v roce 2009, začal s domácím vzděláváním. O tři roky později, když byl na turné, začal online studovat na své původní škole, Katolické střední škole svatého Michaela, aby si dodělal maturitu. Studium dokončil s výborným průměrem, což dokazuje, že i studenti vzdělávající se doma mohou mít skvělé výsledky.

6. Emma Watson

Emma Watsonová začala svou hereckou kariéru ve filmech o Harrym Potterovi, když jí bylo pouhých 10 let. Stejně jako její slavná role Hermiony Grangerové, platila Emma i v reálném životě za velmi zodpovědnou a výbornou studentku. A ano, učila se doma.
 
Ve skutečnosti, když zrovna nenatáčela, byla na place se svým učitelem. A i poté, co skončila se sérií o Harrym Potterovi, brala své vzdělání vážně. V devatenácti letech nastoupila na prestižní Brownovu univerzitu a o pět let později získala bakalářský titul z anglické literatury. V roce 2014 byla jmenována velvyslankyní dobré vůle OSN za obhajobu práv žen a rovnosti pohlaví. Časopis Time ji také označil za jednu ze 100 nejvlivnějších osobností na světě. Emma po skončení filmů o Harrym Potterovi pokračovala ve své herecké kariéře a byla nominována na více než 65 cen, přičemž více než 27 z nich získala.

7. Erik Demaine

Demaine je kanadský počítačový vědec, profesor na Massachusettském technologickém institutu a podle časopisu Popular Science „jeden z nejgeniálnějších vědců v Americe“. I když nemá rád slovo 'génius', mnoho lidí ho za něj považuje.
 
Erik byl nadaný už od dětství, tudíž si jeho rodiče řekli, že domácí výuka pro něj bude to pravé. Jeho otec navíc tradičnímu vzdělávání nevěřil a chtěl se na synově studiu aktivně podílet.
 Když bylo Erikovi 12 let, nastoupil na univerzitu Dalhousie a ve 20 letech získal doktorát z matematiky. A nejen to. Jeho disertační práce na téma výpočetní origami získala kanadskou národní cenu za nejlepší doktorskou práci. Nyní se věnuje výpočetní geometrii, datovým strukturám a algoritmům.

8. Tim Tebow

Rodiče Tima Tebowa se rozhodli pro domácí vzdělávání svého syna kvůli víře. Domácí škola mu nicméně nezabránila v tom, aby hrál v místních veřejných sportovních týmech. V roce 2007, když mu bylo 20 let, se stal prvním studentem, který se učil doma a získal Heismanovu trofej pro nejvýznamnějšího hráče univerzitního fotbalu. O svém vítězství řekl toto: „Mnohokrát mají lidé o domácích školácích stereotypní představu, že nejsou příliš sportovně zdatní. Říkají: 'Běž vyhrát soutěž v hláskování nebo něco podobného'. Je pro mě čest, že jsem první, komu se toto podařilo.“

V roce 2005 jeho tým vyhrál státní mistrovství a o rok později získal Tebow plné stipendium, aby mohl hrát za tým Florida Gators. Získal také Maxellovu cenu a cenu Daveyho O'Briena.
 
V posledních několika letech je Tim otevřeným zastáncem domácího vzdělávání. V současné době prosazuje návrh zákona, který by umožnil studentům domácího vzdělávání hrát ve školních týmech ve státech jako je Texas a Alabama.

9. Ester Ledecká

I v Česku už domácí výuka nabírá na popularitě. Nejvíc ji zatím proslavila jedna z nejlepších českých snowboardistek a lyžařek Ester Ledecká.

Na zimních olympijských hrách 2018 v Pchjongčchangu získala Ester dvě zlaté medaile (obří slalom v alpském lyžování a obří slalom na snowboardu) a stala se tak prvním sportovcem v olympijské historii, který získal zlato ve dvou různých sportech. Na zimních olympijských hrách 2022 v Pekingu obhájila prvenství ve snowboardingovém obřím slalomu. Ve snowboardingu dále získala dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili na Mistrovství světa. Již třikrát také vyhrála anketu Král bílé stopy a v roce 2018 jí prezident republiky Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy. V letech 2018 a 2022 se stala českým Sportovcem roku.

Také bratr Ester, Jonáš, nezahálí. Dnes se úspěšně věnuje hudbě a malování. Jejich otec, zpěvák Janek Ledecký, si své rozhodnutí nechat děti na domácím vzdělávání, velmi pochvaluje. „Dětem prospělo, že jsme je na základní školu nedali. Možná je ta škola kazí…,“ řekl deníku Idnes.

Na závěr je nutné zmínit, že samotný fakt, že dítě necháte na domácím vzdělávání, pochopitelně nezaručí, že se z něj stane špičkový vědec, sportovec či zpěvák. Pokud mu ale chcete dát co nejvíce prostoru, svobody a bezpečí pro to, aby své případné talenty mohlo co nejlépe rozvinout, pak je tato cesta určitě jednou z variant, jak toho dosáhnout.

 

Zdroj: Autorský článek

Zdroj foto: Shutterstock

Líbí se vám článek?
Sdílejte!

fgtwitterlinkedin

Co u nás
Najdete

Průvodce

Detailní informace o typech inovativního vzdělávání, praktického pomocníka, návody a postupy a slovníček nejběžnějších pojmů.

Katalog škol

Největší a nejkomplexnější katalog inovativních škol - snadné vyhledávání, možnosti filtrace, detailní informace.

O nás

Seznamte se s naším příběhem a týmem stojícím za portálem edunaco.

Eduna a Coco

Poznejte Edunku a albatrosa Coco a zjistěte, co vše pro vás vytvořili.

Máte nějaký nápad, prosbu, připomínku?
Chcete se zapojit?

Ať vám nic neuteče

Novinky, rady a tipy budeme zasílat na váš e-mail

Kliknutím na „Přihlásit odběr“ souhlasím se zpracováním osobních údajů.