Máte zájem o domácí vzdělávání, ale nevíte, jak ho uchopit? Potřebujete v tomto směru podporu a vědomí, že nejste sami? Zajímají vás alternativní metody, jak se děti mohou vzdělávat? A myslíte si, že vzdělávání a respekt by k sobě měly patřit? Pak přijďte na festival FestCorn, aneb Týden svobodného učení a rodičovství, který se bude konat od 6. do 12. listopadu 2023 na adrese Sokolovská 120/62 v Praze.
Deniso, můžete festival krátce představit? Co je jeho cílem a pro koho je určen?
Kromě toho, že v EduCornu podporujeme děti a rodiny v jejich sebeřízení, chceme tuhle vizi šířit i dál za zdi EduCornu. Proto jsme si řekli, že do toho skočíme rovnýma nohama a uděláme týdenní festival, jehož tématem bude svobodné učení a respektující rodičovství.
Letos chystáme první ročník, tak jsme napnutí, jak to celé dopadne. Osobně mám zkušenost s jinými festivaly, které byly spíše pro rodiče s miminky, kde jsem vystupovala jako host. Dost se mi tedy zamlouvala myšlenka uspořádat obdobnou akci v našem oboru.
Můžete zmínit nějaké zajímavé body programu?
Těch je hned několik. Upřímně mě až zaskočilo, že všichni hosté, které jsme si vysnili, nám na pozvání kývli. Každý den festivalu je tematicky laděný jedním směrem, a díky tomu má festival velký záběr. Myslím, že skvělé budou tři panelové besedy - s rodiči neškoláků, s mladými lidmi, co určitou mírou svobodným vzděláváním prošli a pak se zástupci škol a skupin, které se sebeřízením pracují.
Na jaké zajímavé osobnosti se mohou návštěvníci festivalu těšit?
Těch je skutečně hodně, přijde například paní Jana Nováčková, spoluautorka projektu Respektovat a být respektován, dále psycholog Milan Studnička z Dovychovat, také porodní asistentka Alžběta Samková, terénní učitelka Petra Dočkalová, studijní poradkyně Šárka Plocková Hauznerová nebo lékařka a spánková poradkyně Magdalena Danielová. Bližší program a rezervaci vstupenek najdou zájemci na webové stránce festivalu.
Bude součástí i program pro děti?
Pokud na festival dorazí děti, mohou se zapojit do tvoření v našem ateliéru, kde jim bude k ruce i někdo z našich průvodců. A aby měly to správné flow, mohou si k tomu pustit audioknihy od Veroniky Hurdové.
Mohou se případní zájemci nějak zapojit do samotných příprav festivalu?
Samozřejmě! Budeme vděční za šíření pozvánky na festival, například skrze Facebook. A pokud by se někdo chtěl zapojit do samotné organizace festivalu, bude se nám hodit i někdo na místě, kdo by nám s nějakými organizačními věcmi vypomohl.
Festival pořádá EduCorn, centrum sebeřízeného vzdělávání. Jak dlouho toto centrum funguje? A co rodinám nabízíte?
EduCorn funguje už čtvrtým rokem. Hlavně zajišťujeme skupinu, ve které se třikrát týdně potkávají neškoláci - jsou tam děti ve věku celé základky. Dvakrát týdně k nám do Karlína chodí také skupina předškoláků s maminkami a mladšími sourozenci a o víkendech připravujeme badatelské workshopy pro děti. K tomu dáváme dohromady i nabídku programu pro rodiče. Když to takhle sepíšu, tak té práce opravdu není málo. (smích)
Zvýšil se podle vás zájem lidí o sebeřízené vzdělávání? A proč?
Myslím, že zájem pořád roste. Zdá se mi, že rodiče se potkávají s informacemi o trochu jiném přístupu k rodičovství, a to je vede k tomu, aby uvažovali i o jiných způsobech učení. Naštěstí žijeme v oblasti a době, kdy máme možnost se tím zabývat a mnoho zažitých postojů se pomalu mění.
Zdroj: Autorský článek
Zdroj foto: Se svolením Denisy Písaříkové